11 причин болю в животі

Сімейна лікарка мережі “Мій Лікар” Дарина Дмитрієвська підготувала загальну шпаргалку аби навчитися ретельніше дослухатись до свого тіла, розрізняти симптоми та вміти якомога точніше їх описати лікарю. А в умовах дистанційної первинної консультації дуже корисно мати базові знання про біль у животі, аби максимально точно повідомити медику (сімейному лікареві або фахівцеві екстреної медицини) про свої скарги, аби подальша діагностика була точнішою.

Все ж умовно можна виділити кілька основних причин болю. За локалізацією:

1. У верхній частині посередині найчастіше болить шлунок.
Може бути ниючий, колючий біль, а також специфічний сильний і різкий, наче удар ножа. Важливо звернути увагу, коли він виникає — у який період доби, натще чи після їжі, і через який проміжок часу; чи пов’язаний він з положенням тіла, рухами, диханням, чи супроводжується змінами артеріального тиску, пульсу, ритму серця, задишкою.

2. Якщо біль локалізується зліва — це натякає на проблеми з підшлунковою залозою, тим більше коли віддає у бік і спину, має оперізувальний характер та зменшується у положенні лежачи на боку з підігнутими ногами. Справа вгорі здебільшого болить жовчний міхур або печінка, відчуття посилюється при постукуванні ребром долоні по нижній реберній дузі справа (симптом Кера).

3. Біль навколо пупка, особливо колючий та не постійний найчастіше буває при кишковій коліці — досить неприємний, хоча і здебільшого безпечний та минучий стан.

4. Коли болісні відчуття локалізовані справа внизу, це часто асоційоване із апендицитом — запаленням апендиксу, відростку сліпої кишки. Це його типове положення, хоча він може розміщуватись інакше. При апендициті біль не завжди одразу виникає у правій здухвинній ділянці — іноді все починається вище, в області шлунку, а потім опускається вниз. Скарги як правило зростають з часом; іноді можуть супроводжуватись блюванням, нудотою, діареєю та підвищенням температури.

5. Зліва внизу розміщена сигмовидна і пряма кишка, тому біль в цьому місці як правило пов’язаний з ними. Якщо це одноразова скарга — ймовірно, виникла колька. Якщо ж такий симптом регулярний, хронічний, варто звернутись до проктолога, щоб обстежити кишківник.

6. В нижній частині живота з боків у людей з внутрішніми органами за жіночим типом також можуть боліти яєчники. Це нерідко відбувається в нормі при овуляції, коли яйцеклітина виходить з фолікула; скарги посилюються при наявності у людини ендометріозу, кісти яєчника, запальних захворювань тощо.

7. Біль при менструації, особливо у перші дні, характерний для багатьох жінок. Однак якщо він дуже виражений, порушує якість життя і загальне самопочуття, а тим більше супроводжується значною втратою крові — це не є нормою і вимагає обстеження та лікування у гінеколога.

8. У людей, що мають простату, ниючий біль на фоні порушень сечовипускання може свідчити про збільшення та/або запальні процеси в залозі та вимагає обстеження в уролога.

9. Також внизу живота по центру може боліти сечовий міхур. Часто, але не обов’язково симптом пов’язаний із сечовипусканням.

10. Важливо пам’ятати, що деякі патології інших органів можуть проявлятись болем у животі. Наприклад, іноді інфаркт маскується під біль у шлунку; запалення нирок віддає у ділянку живота; защемлення корінців спинномозкових нервів викликає біль у будь-якому місці іннервації, в тому числі у животі.

11. Також важливими симптомами, які варто переказати лікарю, є нудота, блювання, температура тіла, діарея, закреп, домішки у виділеннях, затримка стулу або сечі, відрижка, наліт на язику, сухий кашель, печія, здуття живота та інші.

Найчастіше біль у животі є не самостійним і раптовим симптомом, а сигналізує про хронічні процеси. Якщо він виникає періодично — вам варто звернутись до сімейного лікаря та обстежитись. Також така скарга нерідко супроводжує тривожні розлади, але це діагноз-виключення, коли лікар не знаходить даних за інші причини виникнення болю. Старайтесь повідомляти про свій стан максимально об’єктивно та не займайтесь самодіагностикою!

Бережіть себе та будьте здорові!